» اوضاع فعلي مسكن به حجم قابل توجه سرمايه‌گذاري در سال‌هاي 90 تا 92 بازمي‌گردد

مشاور وزير راه و شهرسازي گفت:‌

اوضاع فعلي مسكن به حجم قابل توجه سرمايه‌گذاري در سال‌هاي 90 تا 92 بازمي‌گردد/ سياست تحريک تقاضاي مسکن در دستور کار دولت/ تلاش وزارت راه در جهت تقويت مصرفي بودن مسکن

مشاور وزير راه و شهرسازي با اشاره به اين نكته كه وزارتخانه در جهت تقويت مصرفي بودن مسکن تلاش مي‌کند گفت:‌ دولت در حال تحريک تقاضا براي مصرفي‌شدن مسکن است که بايد عرضه نيز افزايش يافته و سياستي اتخاذ شود تا اين حوزه نيز رونق پيدا کند.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، حسين عبده‌تبريزي در مصاحبه با راديو اقتصاد آمار منفي حوزه مسکن را ناظر بر بحث ساختمان دانست و گفت: بخش مسکن شرايط بدتري دارد و علت اين موضوع به حجم قابل ملاحظه سرمايه‌گذاري در سال هاي 90 تا 92 باز مي‌گردد که چندين برابر سال‌هاي قبل بوده است.

مشاور وزير راه و شهرسازي افزود: در سال 91، در تهران رقم 230 هزار واحد مسکوني پروانه دريافت کرده‌اند که تامين‌کننده مسکن جديد براي يک ميليون نفر است؛ البته در سال‌هاي اخير رشد جمعيت مطابق سال‌هاي آغازين دهه 90 را شاهد نيستيم و اين ميزان در تهران در طول سال به يک درصد مي‌رسد.

وي با اشاره به آمار منفي حوزه مسکن تصريح کرد: سرمايه‌گذاري ها مبتني بر ايجاد واحدهاي تجاري اداري و گران‌قيمت بوده و رشد منفي مسکن، در جهت عکس رشد بازار نفت کشور است. اين در حالي است که به دليل ساخت و سازها در سال هاي 90 به بعد، پايه بالا، رقمي منفي را نشان مي‌دهد؛ اما به دليل رکود فعلي بازار مسکن، طي سال هاي آينده ارقام پايه مجددا مثبت خواهد شد.

عبده‌تبريزي در خصوص تصميمات آينده وزارت راه و شهرسازي بيان کرد: سياست‌گذاري وزارتخانه مربوط به سفته‌بازي نيست و وزارت راه به دنبال ايجاد رونق سال‌هاي دهه 80 نيست تا نيازمندان واحدهاي مسکوني، قدرت خريد خود را از دست ندهند.

وي با بيان اينکه وزارت راه و شهرسازي در پي سوداگري و سرمايه گذاري در حوزه مسکن نيست، ادامه داد: وزارتخانه در جهت تقويت مصرفي بودن مسکن تلاش مي کند و ارائه وام و تسهيلات در دوسه سال اخير کمک خوبي و شاياني در اين راستا بوده است؛ البته آمار تقاضاي وام در حال رشد است و پرداخت وام به متقاضيان ظرف شش ماه عملياتي مي‌شود؛ بانک مسکن نيز امکانات پرداخت تسهيلات را دارا است.

به اعتقاد عبده‌تبريزي، با پرداخت تسهيلات، نبايد قيمت مسکن افزايش پيدا کند و طبيعي است زوج‌هاي جوان بدون تسهيلات قادر به خريد مسکن نيستند؛ ضمن اينکه اقساط نيز بايد قابل پرداخت باشد؛ بر همين اساس، هم اينک که در حال تحريک تقاضا براي مصرفي شدن مسکن هستيم، بايد عرضه نيز افزايش يابد و سياستي اتخاذ شود تا حوزه عرضه نيز رونق پيدا کند.

مشاور وزير راه و شهرسازي در پايان اظهار کرد: عرضه واحدهاي گران و ميان قيمت مسئله اصلي نيست؛ چراکه خانه‌هاي خالي بسياري موجود است و تسهيلات فعلي نيز مناسب خريد واحدهاي گران قيمت نيست.

ارسال به دوستان | | دیدگاه شما تاریخ به روز رسانی: 1395/10/18   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 300

درباره ما

نقشه سایت

گالری تصاویر

تماس با ما

اتوماسیون فنی

کانال تلگرامی سازمان

کارتابل مهندسین

کارتابل مجریان گاز

ورود کارمندان

ورود به دبیرخانه

صفحه نخست

کلیه حقوق وب سایت برای سازمان نظام مهندسی استان همدان محفوظ می باشد. BAMDAD RITON CMS